Home / Uncategorized / Kanda Hct Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kanda Hct Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yapılan kan tahlillerinde bakılan değerlerden biri de hct’dir. Hct ile, kandaki kırmızı hücrelerin, kan hacmine oranı ölçülmektedir. Hct oranının yüksek çıkması durumuna, hematokrit, denilmektedir. Hematokrit, durumunda, dahiliye hekimine gidilmesi gerekmektedir. Son yıllarda sağlık programlarının artması neticesinde, insanlar bu gibi durumlar için daha hassas olmaya başlamış ve hct yüksekliği neyi gösterir türünden sorulara yanıt arama çabasına girmeye başlamışlardır. Hematokrit, kendisini yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerle ortaya koyarken, normal hct değerlerinin ne olduğu anlam kazanmaktadır.

Yapılan kan muayenesinde normal değerlerin üzerinde çıkan hct, için uzman dahiliye hekimi, hct değerleri ile beraber, bütünsel olarak bir değerlendirme yapacaktır. Hct yüksekliği bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilirken, bazı durumlarda yaşam şeklinin değiştirilmesi ile ortadan kalkacak, bir sorunu ifade eder.

HCT Yüksekliği ve HCT İçin Normal Değerler Nedir?

Hematokrit teşhisi konulması için, hct değerlerinin normal değerlerin üzerinde olması gerekmektedir. Peki normal değerler ne aralıkta olmalıdır. Yeni doğanlar için, %55-68 aralığı normaldir. Bir haftalık bebek için; %47-%65 ve bir aylık bebek için; %37-%49, üç aylık bebek için; %30- %36 olmalıdır. Yetişkin erkekler için normal hct değerlerinin; %42-%54 ve yetişkin kadınlar için; % 38-%46 aralığında olması beklenmektedir. Ayrıca yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan erkeklerde; %45-%61 ve kadınlarda ise; %41-%56 aralığında olması normal kabul edilmektedir. Hct, yaşa ve cinsiyete göre değiştiği gibi, yüksek rakımlı yerde yaşanmasına bağlı olarak da değişmektedir.

Kanda Hct Yüksekliği Hangi Sorunları Gösterir?

Söz gelimi, sigara içen kişilerde, hct değerleri yüksek çıkmaktadır. Sigarayı bıraktığında, kişinin hct değerlerinin normale dönmesi beklenebilir. Vücudun susuz kalması durumunda, kandaki plazma seviyesi düşüş gösterir. Bu durumda plazma seviyesinin düşüşüne ters orantılı bir şekilde, hct oranı artmaya başlar. Zira, plazma, kandaki, kırmızı ve beyaz hücreleri ihtiva eden, nispeten sulu kısmıdır. Susuzluk nedeniyle, hct yükseldiğinde, bun gidermenin yolu, sıvı alımıdır. Yeteri kadar su içildiğinde, hct seviyesi, normal seyrine dönecektir. İshal, olunması durumunda da vucut yine susuz kalacaktır. İshal olan kişinin hct değerlerinin yükselmesini engellemek için bol su içmesi gereklidir. Bunların dışında, kanda hct yüksekliği dendiğinde, hamilelik, KOAH, uyku apnesi ve akciğer embolisi akla gelmektedir.

Hct Neden Yükselir?

Doğuştan gelen kalp hastalıkları, hct neden yükselir sorusu için en ciddi yanıtlardan biridir. Kemik iliğinin gereğinden fazla alyuvar üretmesi neticesinde ortaya çıkan, polisitemi, eritrositoz ve vera gibi hastalıklar, hct yüksekliğine sebep olmaktadır.

Sporcuların, kullandıkları güç ve dayanıklılık artıcı kimi ilaçlar, hct yüksekliğinin sebeplerindendir.  Akciğerlerdeki KOAH başta olmak üzere, akciğer embolisi ve başka akciğer hastalıkları da sebeplerden biridir. Zira akciğerlerde yeteri kadar oksijen üretimi olmaz ise, böbrekler kırmızı kan hücrelerin arttırımını yaparlar. Bu kırmızı alarm durumundan sonra kandaki hct oranı artış gösterir.

Cilt yüzeyinde meydana gelen yanıklar plazma sıvısını azaltır. Plazma sıvısı azalınca, hct yükselir. Bunların dışında, bazı lösemi türlerinde hct yükselmektedir. Bununla ilgili ayrıntılı değerlendirmeyi yapacak olan hekim, gerek gördüğü başka bazı testleri yapacak ve nihai teşhisini koyacaktır.

HCT Yüksekliği Nasıl Belirti Verir?

Başka sebeplerden de olabilecek belirtiler vardır, halsizlik, yorgunluk. Bunların dışında, eklem ve kas ağrıları. Karın ve baş ağrısı. Bunların dışında hct yüksekliğinin belirtileri arasında sayılabilecek olan, ciltte kaşıntı ve kolay morarma. Güçsüzlük, sıcağa dayanamama ve aşırı terleme. Ayrıca, en dikkat çekmesi gerek belirti ise, dışkıda kan görünmesidir. Bu belirtilerden bazıları hct yüksekliğinden olmayabilir. Dahiliye uzmanı, kişinin hem hct değerlerine hem de diğer parametrelerine bakarak bir sonuca varacaktır.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir